Co to jest kanał RSS i dlaczego go potrzebujemy?

Jeśli jesteś właścicielem lub zarządzasz blogiem w dowolnym celu, kanał RSS ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz informować czytelników o najnowszych postach. Istnieje wiele sposobów, w jakie Twoi czytelnicy mogą subskrybować Twojego bloga, ale najczęściej używanym systemem jest kanał RSS.

Czym więc jest RSS?

Mówiąc prosto, oznacza „Rich Site Summary” lub często Phill Chill nazywa się go „Really Simple Syndication”. Jest to technologia używana przez miliony internautów na całym świecie do śledzenia ich ulubionych witryn. Większość uważa to za formę kanału informacyjnego, który subskrybujesz.

W dniach poprzedzających RSS, jeśli chciałeś śledzić aktualne informacje w witrynie, musiałeś „zaznaczyć” witrynę w przeglądarce i regularnie wracać do witryny w celu sprawdzenia zmian. Problem polegał na tym, że całą pracę musiałeś wykonać sam. Jeśli śledzisz wiele witryn, może się to szybko skomplikować. Łatwo było przeoczyć coś krytycznego lub utknąć w niekończącej się pętli powracania do tych samych informacji w kółko.

RSS ratuje dzień!

Potrzebowaliśmy technologii, która po prostu informowała nas o każdej aktualizacji witryny. W praktyce to właśnie robi RSS. Zapewnia metodę otrzymywania odpowiednich, aktualnych informacji w krótkim czasie po ich opublikowaniu.

W pewnym sensie to tak, jakby zasubskrybować czasopismo dostarczane okresowo, ale zamiast przychodzić pocztą, trafia ono bezpośrednio do czytnika RSS za każdym razem, gdy aktualizowane są ulubione witryny. Nawet najbardziej technicznie niedoskonały użytkownik sieci może z łatwością opanować RSS i maksymalnie wykorzystać technologię.

Jak korzystać z RSS?

Po pierwsze – zdobądź czytnik kanałów RSS!

Dostępnych jest wiele darmowych opcji z mieszanką przydatnych (i bezużytecznych) funkcji. Prostym punktem wyjścia jest Czytnik Google lub Bloglines. Osobiście nadal uważam, że Czytnik Google jest bardziej niż wystarczający, ale proste wyszukiwanie zapewni wiele alternatywnych opcji.

Uważam, że czytelnicy działają trochę jak poczta elektroniczna. Nieprzeczytane kanały będą wyświetlane pogrubioną czcionką w rodzaju listy w stylu skrzynki odbiorczej. Kliknij konkretny kanał, a dostarczy on zaktualizowanych informacji i zazwyczaj opcję odwiedzenia rzeczywistej witryny. Kiedy skończysz, po prostu przejdź do następnego kanału.

Najlepszym sposobem na nauczenie się korzystania z nowego feedera jest zasubskrybowanie kilku kanałów i wypróbowanie go. Dostarczone sekcje pomocy poprowadzą Cię przez proces, jeśli utkniesz.

Istnieją dwa sposoby na zlokalizowanie kanału RSS. Pierwszy będzie na stronie, którą odwiedzasz, a drugi w Twojej przeglądarce. Subskrypcje w witrynie zazwyczaj obejmują przycisk lub widżet i mają wiele kształtów i rozmiarów, więc po prostu miej oko i kliknij, aby zasubskrybować.

Większość przeglądarek internetowych ma obecnie wbudowane kanały RSS. Gdy odwiedzasz witrynę, prawdopodobnie zauważysz kanał RSS po prawej stronie paska adresu, w którym znajduje się adres URL witryny.